Stewart O' Nann iznenadi nas ovih dana svojim romanom: "Ljetni  vlakovi", gdje na 442 stranice opisuje Ameriku u Drugom svjetskom ratu. Opisuje muskarce koji se po zavrsenom radnom danu bave baseballom, a njihove zene strikaju vunene veste i carape slusajuci sund price i muziku sa radija, tracajuci sa susjedama. Opisuje se sudbina malih sluzbenika, autoprodavaca, ljubavne jade nevjernih zena, vojnika, cistaca cipela i ulicnih prodavaca novina. 

Pisac zavodi citaoca malim banalnim pricama iz svakodnevnice, trivijalnim usponima i padovima - malenkostima koje podize do velicine i sve proizasle motivacije koristi kao izvrsnu stilisticku metaforu u pricanju, velike generalne zanimljive price.

Upravo s tim trikovima operise pisac opisujuci zivot jedne male americke porodice. 

Godina je 1943 - ca, ljeto! Sicilija se vec bombardira, s Aleutskih ostrva bjeze vec Japanci, a porodica Langer zivi u jednome malom kupalistu na Long Island-u, posto je starijesina porodice izabrao to mjesto kako bi umro. Stariji sin je u vojsci sanitetlija. Snaja je u Kaliforniji noseca i svakog trenutka ocekuje porod, radeci u industriji naoruzanja. S nesretnim bracnim parom je tu doputovala i bracna kriza kao i pubertetski snovi i strahovi mladjega sina, cija se briga za starijeg brata na fronti  mijesa s seksualnim fantazijama koje bivaju u nekim momentima zastrasujuce.

Otac porodice, vrativsi se u svoju provincijsku proslost - mjesto gdje je proveo nesretno djetinjstvo, muci psihicku krizu, zbog izgubljenog radnog mjesta kao ucitelj, posto je imao ljubavni odnos sa svojom ucenicom, te takodjer razumljiva ljubavna mrznja njegove supruge, kao i cinjenica da se zbog toga moraju seliti iz mjesta u mjesto. 

Supruga "pronalazi opet sebe "  - "sveteci " se muzu sa jednim vojnikom koji cijelo vrijeme psihicki vezan za svoju zarucnicu stalno prica o n joj - cak i za vrijeme ljubavnoga akta!

Na koncu umire djed. Snaja dolazi iz Kalifornije sa svojom bebicom. Sin se vraca s ratista kao teski invalid, a njegova zena ima estetskih i psiholoskih problema.

Na koncu se sve na dobro okrece i porodica Langer vraca se tamo odakle je i dosla da bi sve opet pocelo nanovo, u Galesburg - u / Illinois.Provincijska svakodnevnica ih opet obgrli i zivot poce teci ravnomjerno, posto su uskladili probleme rata i ljudskih odnosa. 

Ima vrlo lijepih opisa ratnih dozivljaja kroz optiku jednoga americkog vojnog sanitetlije, porod djeteta usamljene majke, griznja savjesti nevjernog muza, kao i opisi psihickih dozivljaja iznevjerene zene koja se po  "osveti " u krevetu osjeca jos depresivnijom. 

Roman nam pokazuje kako zivi civilno stanovnistvo u malom gradu.Kako se dozivljava rat, smrt, radjanje, radost i tuga. Opisuje nam kako se postupa sa dezerterima, te kako funkcionise vojna posta , te koji radioshows teku na programima, a takodjer koji filmovi igraju u kinima ljeta 1943. godine. Tu su jos opisane male i velike ljubavne kao i zivotne tragedije malih ljudi u malenom americkom gradu. 

Sve u svemu jedna pomalo dugacka knjiga, ponekada dosadjujuca u iscrpnom opisu licnih podataka, ali stilisticki i sadrzajno vrlo preporucljiva .

U Becu 18.9. 99.  

Abraham Levy

Design & Publishing: Helena & Vladimir Kreca

Updated: Monday, September 20, 1999